שירותי המשרד

מקרקעין

משרד עו"ד סיון ברקו מלווה את לקוחותיו במגוון תחומים-
עסקאות נדל"ן הן במגזר הפרטי והן במגזר העסקי וביניהן וכל מה שביניהן:

מכירה/רכישה של דירות, מגרשים, נכסים מניבים וכד'

ליווי עסקאות קומבינציה, תמ"א 38 וקבוצות רכישה

רכישת נכס יד ראשונה מקבלן

הסכמי שכירות

מכירת נכס שהתקבל בירושה על ידי יורשים

עסקאות העברה ללא תמורה בין בני משפחה

העברות אגב גירושין

רישום בתים משותפים, תיקון צווי בית משותף, רישום והסדר זכויות בעלות וחכירה בלשכת רישום המקרקעין של נכסים הרשומים במנהל מקרקעי ישראל/חברה משכנת/עמידר/גוש חלקה וכו'

עסקאות נדל"ן נפוצות וחשיבות מעורבות עורך הדין מומחה בתחום:

רכישת דירה מקבלן

עסקה שבה מעורבים מסמכים רבים, חוזה מכר דרקוני עב כרך ובו סעיפים רבים שמגנים על הקבלן ועליו בלבד. על אף שקבלנים כפופים לחוק המכר, ניתן לראות לעיתים קרובות בהסכמי קבלן כי ישנן הוראות הסותרות את חוק המכר ובכך פוגעות בזכויות הרוכש.

בניגוד למה שמקובל לחשוב, עוה"ד של הקבלן לא מייצג את הרוכשים, למרות שבמקרים רבים רוכשים  נדרשים לשלם לעורך הדין של הקבלן שכר טרחה (בהתאם לתיקון חוק המכר – שכר טרחה שעל הרוכש לשלם לעו"ד המייצג את הקבלן לא יעלה על 4,960 ₪ + מע"מ), אך יש לשים לב כי שכר טרחה זה משולם לטובת רישום הדירה על שם הרוכשים בעתיד ולא עבור ייצוג משפטי ושמירה על אינטרסים של הרוכש.

חשוב לדעת, כי בהסכמי קבלן ישנם סעיפים רבים אשר ניתן, ואף רצוי, להתמקח עליהם וכך ניתן להוזיל את העלויות של רוכשי הדירה בעשרות אלפי שקלים ולהיטיב את מצבם. כידוע, רוב הקבלנים בארץ נוטים לאחר במסירת הדירה תקופה לא מבוטלת שבגינה הם מחויבים לשלם פיצויים, אך לרוב הם מנסים להתחמק מתשלום זה על ידי הישענות על סעיפים בחוזה. במקרה כזה, ככל וחוזה המכר מגן על הרוכשים, קשה לקבלן יהיה להתחמק מתשלום זה.

משרדנו הינו בעל ניסיון רב בניהול מו"מ מול קבלנים ואנו נסייע בידכם בהליך המו"מ מול הקבלן, נגן על זכויותיכם ונלווה אתכם בהליך הרכישה.

רכישת/מכירת דירה יד 2

המשרד מלווה רוכשים ומוכרים נכסי מקרקעין יד 2 במקצועיות רבה, תוך שימת דגש על מתן חוויה נעימה ללקוחות, זמינות ושקיפות.

בהתקשרות הלקוח עם משרד עו"ד ברקו לצורך ליווי וטיפול משפטי בעסקת מקרקעין יד 2, הלקוח מקבל מהמשרד ליווי הכולל בדיקות טרום חוזיות באשר למצבו המשפטי של הנכס, ניהול מו"מ משפטי לטובת הלקוח עם הצד השני, עריכת חוזה, טיפול בסוגיית המס (שבח/רכישה/מכירה), ליווי משפטי בתהליך נטילת המשכנתא ורישום העסקה על שם הרוכשים בהתאם לסוג העסקה. כמו כן המשרד בקשר רציף עם בעלי מקצוע משלימים כגון – אדריכל, שמאי, חברת בדק בית, יועץ משכנתאות, יועץ נדל"ן ושליחים משפטיים בעלי ניסיון רב בתחומם ועוד רבים, המסייעים למשרד להביא את הלקוח לעסקה הבטוחה ביותר עבורו.

רכישת דירה במסגרת קבוצת רכישה

בשנים האחרונות נפוצו עסקאות המתבצעות באמצעות קבוצות רכישה. עסקאות אלה נראות במבט ראשון כאטרקטיביות ביותר, אולם לעיתים קרובות טומנות בחובן סיכונים שיש להבהירם ללקוח על מנת שיבין באיזו עסקה הוא מתקשר.

מחיר הדירה המוצג כלפי המתקשרים בהסכם אינו מחייב ולעיתים יכול להגיע אף ל- 30% יותר.

מעורבות הדיירים במהלך הפרוייקט צריכה להיות גדולה יותר.

במהלך הפרוייקט הדיירים צריכים להתקשר עם מספר נותני שירותים (בניגוד להתקשרות מול קבלן שאחראי על ההתקשרות מול עשרות הספקים) מה שמביא לחשיפה גדולה יותר.

עיכובים שונים בסיום הפרוייקט לא יזכו את הרוכשים הפיצוי כלשהו שכן הם בעצם ה"יזמים".

לאור זאת, ישנה חשיבות גדולה מאוד לקבלת יעוץ משפטי בטרם התקשרות עם קבוצת הרכישה (אשר במקרים רבים מלווה אותה עו"ד מטעם מארגני הקבוצה).

אנו נבדוק את מצבה המשפטי והתכנוני של הקרקע, תנאי ההסכם ("הסכם השיתוף") בין חברי הקבוצה, האחריות של מארגני הקבוצה, תנאי הבנק המלווה, אפשרויות יציאה מהקבוצה ומכירת הזכויות עוד בטרם הושלמה העסקה ונסייע לכם להבין את התמונה במלואה על מנת שתוכלו לקבל החלטה מושכלת ונכונה.

מיסוי מקרקעין

בכל עסקת מכר קיימת חובת דיווח לרשויות המס אשר לעיתים מקימה חבות מס. במקרה בו אדם מוכר נכס הרי הוא חשוף לתשלום מס שבח ואילו רק במקרים מסוימים יהיה זכאי לפטור. כך גם במקרה בו אדם רוכש נכס או מקבלו ללא תמורה, הוא חשוף למס רכישה.

כמה מס עליי לשלם? מתי אני צריך לשלם? האם ניתן לפרוס את המס לתשלומים? האם ניתן להפחית את תשלום המס? האם אני זכאי לאחד הפטורים הקובעים בחוק? האם ניתן לערר על החלטת מיסוי מקרקעין שאינה מוצדקת? האם יש חשיבות לסדר מכירות הנכסים והרכישות? שאלות אלו ורבות אחרות עולות בכל עסקת מקרקעין ובצדק, לרוב מדובר בסכומי מס המגיעים למאות אלפי שקלים, נתון אותו חייבים לדעת הרבה לפני שמציעים נכס למכירה או טרם רכישת נכס, כי הוא בעל השפעה רבה לעסקה.

המשרד מתעדכן כל הזמן בהוראות המיסוי החדשות ובשינויים הרבים שיש בתחום המיסוי ובכך מעניק ליווי מקצועי למוכרים ורוכשים טרם ביצוע עסקת המקרקעין על ידי מתן ייעוץ ותכנון מס מדויקים והכל במטרה לחסוך ללקוח מיסי שבח ורכישה ולמנוע הפתעות מס בעתיד.  

ליטיגציה אזרחית

כמתן מענה משלים ללקוחות המשרד, הוקמה במשרד מחלקת ליטיגציה אזרחית המעניקה ייצוג משפטי בתחום הנדל"ן – תביעות בין שכנים, תביעות בגין ליקויי בנייה ופיצויים בגין עיכוב במסירת דירת קבלן, תביעות בגין הפרת הסכמי מקרקעין וכד'

ירושות וצוואות

צוואה הינה מסמך חשוב המאפשר לאדם להחליט ולקבוע כיצד יחולק רכושו בין יורשיו, למי להוריש וכמה להוריש. במידה ואדם לא משאיר צוואה, היורשים יגישו בקשה לרשם הירושות באמצעות עורך דין, לקבלת צו ירושה והרכוש יחולק ביניהם בהתאם לקבוע בהוראות חוק הירושה.

בשל חשיבות הצוואה, מומלץ לכתוב אותה בעזרת עורך דין צוואות וירושות, תוך בחינת שיקולי והיבטי מס. באמצעות תכנון מקצועי ועריכה נכונה של הצוואה אפשר להימנע מתשלום מס באמצעות העברת נכסים בין יורשים ובדרכים אחרות.

כמו כן, בהתקיים מספר תנאים יכולים היורשים לחלק ביניהם את העיזבון ללא תשלום מס, גם לאחר שהמוריש נפטר, בכפוף לתנאים שנקבעו בסעיף 4 לחוק מיסוי מקרקעין.
בנוסף חשוב להכיר את סעיפי חוק מיסוי מקרקעין, המאפשרים בתנאים מסוימים למכור נכסי ירושה ללא כל תשלום מס.

 

על כן חשוב להיוועץ בעורך דין העוסק בצוואות וירושות אשר הינו מומחה גם בדיני מקרקעין והיבטי מיסוי מקרקעין החל משלבי כתיבת הצוואה, הגשת בקשה לרשם הירושות וכן לפני מימוש נכסי ירושה על יד מכירתם/השכרתם/חלוקתם במסגרת הסכם חלוקה בין יורשים.